Dlaczego śpimy?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jest zarazem jedną z potrzeb biologicznych organizmu. Długość snu zależy od wieku. Noworodki przesypiają nawet do 18 godzin dziennie. Osobie dorosłej wystarcza 8 godzin snu. Brak snu wiąże się z trudniejszą koncentracją, drażliwością, a nawet zaburzeniem percepcji. Dlaczego sen jest tak ważny?

Jego głównym celem jest regeneracja organizmu. Zaobserwowano, że największe ilości hormonu wzrostu wydzielane są właśnie w nocy. Sen jest także odpoczynkiem dla naszego mózgu. W mózgu zachodzą wówczas specyficzne procesy, przez co po przebudzeniu często pamiętamy o zaistniałych marzeniach sennych.

Osoby, które śpią stosownie do swoich potrzeb, budzą się zrelaksowane i pełne energii. Dzięki temu mogą prawidłowo funkcjonować w trakcie dnia, bez żadnego zmęczenia. Coraz więcej osób ma jednak problemy z zasypianiem. Bezsenność dotyczy przede wszystkich tych, którzy nie przestrzegają zasad prawidłowego snu. Zaburzenia snu pojawiają się także u osób zestresowanych. Wykazano, że osoby, które śpią zbyt krótko, mają niższą temperaturę ciała, w stosunku do osób śpiących dłużej.

Synflorix wzw objawy

Komentowanie jest zamkniete.