Fazy snu

Sen nie przebiega jednostajnie podczas naszego wypoczynku. Wyodrębniono poszczególne fazy, które wypływają na regenerację i odpoczynek mózgu. Początkowo śpiący zapada w drzemkę, przy czym częściowo jest jeszcze świadomy, przez co może udzielać odpowiedzi na konkretne pytania. Tę fazę wykorzystują hipnotyzerzy. W kolejnej fazie dochodzi do pełnego rozluźnienia. Długość jej trwania to zazwyczaj kilka minut. U śpiącego można zaobserwować spokojny oddech. Ponadto następuje spadek ciśnienia krwi i temperatury ciała. W kolejnych fazach mózg pracuje wolniej.

Faza głębokiego snu cechuje się tym, że występuje obniżona aktywność mózgu. Trwa ona od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Następnie pojawia się najważniejsza faza REM. W trakcie tej fazy praktycznie nie ma żadnych reakcji odruchowych. Zazwyczaj stwierdza się także przyspieszony oddech oraz wzrost ciśnienia krwi. Świadczy to o aktywności mózgu. Ponadto pojawiają się szybsze ruchy gałek ocznych. Zazwyczaj w fazie REM pojawiają się marzenia senne.

Zaobserwowano, że zapotrzebowanie na ilość snu w fazie REM zmienia się wraz z wiekiem. Najdłużej w ten sposób śnią niemowlaki. U dorosłego człowieka faza ta trwa kilkadziesiąt minut.

Tracrium 10mg/ml żółtaczka typu a

Komentowanie jest zamkniete.